För att kunna energioptimera krävs förståelse för byggnaden. Vi börjar med att skapa en digital tvilling där vi analyserar Atemp, Vtemp, väderstrecksuppdelning och byggnadsdelar. Med värmekamera skapar vi dessutom en 3D-visualisering där energiförluster blir tydliga.
Men vi stannar inte där. Genom vår egen Twinfinity-app kan vi koppla upp byggnaden med sensorer som mäter temperatur, fukt, CO₂ m.m. Dessa data analyseras med vår AI-algoritm som optimerar styrningen av värmesystem – även om fastigheten har äldre teknik.
Vi styr t.ex. framledningstemperatur och justerar för väder och vind. Tjänsten levereras som ett abonnemang och fungerar som ett smart överliggande lager – helt utan behov av att byta befintliga system.
Kontakta oss gärna för att diskutera dina förutsättningar. Vi är aldrig längre bort än ett samtal! Använd formuläret på vår kontaktsida eller ring oss på 0141-540 40.